Чиа пудинк направен само од три состојки,                    преполн со вашите омилени овошја

Сè што ви треба се три состојки за класичната мешавина: семе од чиа, бадемово млеко и сируп од јавор (или засладувач по избор).

Во сад ставете ги семињата од чиа и бадемово млеко и промешајте  со вилушка, потоа додајте засладувач по избор.

Кога семињата чиа се додаваат во течност, тие се шират и имаат желатинва – текстурата, сепак на семето чиа му треба време да ги апсорбира.

 Најмалку 10 минути  е потребно да отстои или да го оставите по можност во фрижидер преку  целата ноќ.

Во садот од веќе готовиот лесен пудинг чиа додадете свежи овошија по желба но најдобро е овошијата да бидат  зрели и сезонски.

За една порција, до  совршен сооднос потребно е: 2 лажици чиа семе (25гр) до 1 чаша (240мл) млеко од бадем.

Чиа пудингот може да го задржите во фрижидер и до 5 дена и да го ставите во тегла за да го понесето со вас во секој момент и никогаш нема да останете гладни а ќе имате здрав оброк.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде