Цвеклото е многу здрава и благородна намирница, но за жал поради специфичнот вкус многу малку е застапено на нашите домашните трпези.

Затоа Ви препорачуваме да направите крцкав чипс кој ќе биде премногу здрав и вкусен.

Исечете тенки парчиња од цвекло во голем сад, премачкајте ги исечените парчиња цвекло со маслиново мало и посолете, оставете ги во тавата за печење некое време, не ставајте ги веднаш во рерна, бидејќи ако веднаш почнете со печење убавата црвена боја на цвеклото ќе стане бледа.

По неколку минути, цвекло ќе ја ослободија вишокот на влага и тогаш се подготвени за печење на тивок оган, веќе премачкани и зачинети.

Готовиот чипс може да го чувате во пластична кутија или хартиена ќеса но неочекувајте дека ќе го здржи истиот вкус и крцкавоста како првио ден.

Здрава и богата витаминска бомба…

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде